News
Ludzas Medicīnas centrs ir iegādājies gāzu analizatoru

     Ikvienam ir zināms, ka skābeklis ir vajadzīgs katrai cilvēka šūnai, lai tā varētu dzīvot un elpot. Piemēram, zinātnieki izpētījuši, ka, lai sašķeltu vienu glikozes molekulu un mums rastos enerģija kustēties, domāt un vispār dzīvot, lai nodrošinātu organisma pamatfunkcijas, nepieciešamas sešas skābekļa molekulas. Līdz ar to mēs varam sacīt, ka skābekļa pamatfunkcija ir dalība enerģijas radīšanā. 

     Skābekli mēs un visi mūsu orgāni un katra šūna uzņem caur elpošanas un asinsrites sistēmu. Slimojot ar dažādām slimībām, skābekļa koncentrācija asinīs var samazināties. Visbiežāk tās ir sirds un plaušu slimības, bet tās var kombinēties arī ar ko citu. Pie noteiktām slimībām, samazinoties skābekļa koncentrācijai asinīs, slimības gaita pasliktinās. Tā notiek, arī slimojot ar covid.

     Ārstiem, tas nav nekāds jaunums. Skābekļa daudzumu asinīs pacientiem ar sirds un elpošanas kaitēm mēra jau sen.

     Ja skābekļa piesātinājums asinīs kļūst zemāks par 90% (SpO2), automātiski sāk sašaurināties plaušu artērijas, jo skābeklis ir dabisks asinsvadu paplašinātājs. Tātad šajā gadījumā plaušu artērijas, kas iet no labā sirds kambara uz plaušām un tālāk atpakaļ uz sirdi un pārnēsā ar skābekli bagātinātas asinis, sāk sašaurināties, un tas var radīt ļoti daudz problēmu, jo visam organismam sāk trūkt enerģijas, ko nodrošina skābeklis. Skābekļa trūkuma dēļ tiek ietekmēti visi orgāni, tai skaitā arī galvas smadzenes.

     COVID - 19 gadījumā plaušu alveolas, caur kurām skābeklis nonāk asinsritē, aizķep ar paša organisma imūnreakcijas radītām šūnām un arī ar šķidrumu pneimonijas dēļ.

     Lai precīzi tiktu noteikts skābekļa daudzums klientu un pacientu asinīs, Ludzas Medicīnas centrs trešdien, 8. septembrī, ir iegādājies jaunu aparātu – gāzu analizatoru, kurš nosaka arī skābekļa līmeni organismā, izmantojot arteriālās asinis. Šī procedūra Ludzas Medicīnas centrā būs pieejama pie ārsta pulmonologa – dakteres L.Boldānes un dakteres R.Kazeļņikas.


image