Новости
Mātes pienā ir antivielas pret COVID-19 vīrusu

Viens no jaunākajiem pētījumiem ASV apstiprina, ka gan vakcinētu, gan iepriekš inficētu sieviešu mātes piens ražo antivielas pret COVID-19 vīrusu.

Mātes piena paraugos, kas iegūti no sievietēm, kuras bija vakcinētas vai iepriekš inficētas ar COVID-19, tika atrastas antivielas, kas spēj radīt spēcīgu aizsargreakciju uz dzīvu vīrusu. Tā secināja Ročesteras Universitātes Alerģijas un imunoloģijas nodaļas pētnieki savā pētījumā, Ņujorka, ASV.

Iepriekš veiktie pētījumi apliecināja, ka mātes piens nesatur Covid-19, lai gan citi pētījumi norādījuši, ka vīrusu var noteikt, bet tas ir sastopams ļoti zemā līmenī un nerada infekcijas risku. Tas, vai mātes piens satur COVID-19 antivielas, nebija skaidrs, jo līdz šim tikai vienā pētījumā ir aplūkota imunogēnā reakcija sievietēm zīdīšanas periodā.

Pētījumā tika novērotas divas sieviešu grupas, kas ir vecākas par 18 gadiem. Vienā grupā bija ar COVID-19 vīrusu inficētas sievietes un otrajā grupā bija vakcinētas sievietes. Infekcijas grupas sievietēm pēdējo 14 dienu laikā bija jābūt pozitīvam PCR testa rezultātam, savukārt vakcinācijas grupas sievietes pirms vakcinācijas nebija slimojušas ar COVID-19. Vakcinācijas grupā visas sievietes bija saņēmušas divas vakcinācijas un baroja bērnu ar krūti. Mātes piena paraugi tika savākti no inficētās grupas 0., 3., 7., 10., 28. un 90. dienā, savukārt vakcinētajām sievietēm paraugi tika iegūti 18 dienas pēc pirmās un otrās vakcinācijas devas un papildus 90 dienas pēc otrās devas. Visi paraugi no abām grupām tika analizēti gan Ig A, gan Ig G (imunoglobulīns), kā arī COVID-19 vīrusa noteikšanai.

Kopumā pētījumā piedalījās 77 sievietes, no kurām 47 bija inficētajā grupā un 30 vakcinēto grupā.

No inficētās grupas mātes piena paraugi uzrādīja spēcīgu un ātru Ig A atbildi, kas bija stabila pēc 90 dienām, bet mainīgāka Ig G reakcija. Turpretim vakcinētajā grupā Ig A līmenis paaugstinājās pēc pirmās vakcinācijas, bet pēc tam samazinājās pēc otrās devas, un, lai gan Ig G līmenis bija vienmērīgi lielāks, reaģējot uz vakcināciju, tomēr līmenis bija samazinājies līdz 90. dienai.

Komentējot pētījuma rezultātus, autori secināja, ka kopumā Ig A ir pirmā antiviela, kas tiek pastiprināti regulēta cilvēka mātes pienā, reaģējot uz inficēšanos ar COVID-19. Turpretim starp vakcinētām sievietēm ir lielāka Ig G atbildes reakcija, kas palielinās pēc pirmās un otrās devas, bet laika gaitā samazinās.

Autori norādīja, ka gan Ig A, gan Ig G neitralizē COVID-19 un tas sniedz labumu zīdaiņiem, kuri saņem mātes pienu no iepriekš inficētām vai vakcinētām mātēm.

Avots: https://hospitalhealthcare.com/clinical/paediatrics/breast-milk-found-to-contain-covid-19-antibodies/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=hhe%20bulletin


image