Новости
Autiskā spektra traucējumu diagnostika

Autiskā spektra traucējumi (AST) ir neiroloģiski attīstības traucējumi, kas ietekmē cilvēka spējas komunicēt, mijiedarboties ar citiem cilvēkiem, ir raksturīgas specifiskas, ierobežotas intereses, vienveidīgi, stereotipiski uzvedības modeļi, paaugstināts jūtīgums pret jebkurām izmaiņām apkārtējā vidē (piemēram, kādu rītu doties uz bērnu dārzu pa citu ceļu; ieviest jaunu apģērbu bērna garderobē; jūtīgums pret skaņām). AST simptomi saglabājas visu dzīvi. Ja bērnam laicīgi tiek sniegta nepieciešamā palīdzība un atbalsts, tad šo simptomu izpausmes ar laiku kļūst mazāk izteiktas. AST izpausmes mēdz būt atšķirīgas pēc intensitātes, un tādēļ ir tā, ka viens cilvēks ar AST spēj patstāvīgi mācīties, strādāt un organizēt savu ikdienu, bet citam ir nepieciešama pastāvīga aprūpe un atbalsts. Diemžēl šie traucējumi nereti iet roku rokā ar citiem traucējumiem, smagākos gadījumos – kopā ar AST var būt garīga atpalicība un epilepsija.

Agrīna AST atpazīšana, ārstēšana un rehabilitācija var būtiski uzlabot bērna tālāko psihosociālo prognozi.

AST diagnostikā tiek izmantotas divas metodes  - strukturēta intervija, ko speciālists novada bērna vecākiem vai aprūpētājiem (parasti to veic pirms ADOS testa). Ar intervijas palīdzību tiek iegūta nepieciešamā informācija, kas ir palīdzoša tālākai autisma diagnostikai.

ADOS-2  tests ir standartizēta metode, kas balstīta uz bērna uzvedības, specifisku interešu, sociālo un komunikatīvo prasmju, savstarpējās mijiedarbības  novērošanu un novērtēšanu. Tests ietver sevī uzdevumus, kas ir pielāgoti dažāda vecuma bērniem. Mazuļiem, kas vēl nerunā, tās ir rotaļas, kopīga darbošanās (spēlēšanās un grāmatu skatīšanās kopā ar speciālistu). Lielākiem bērniem un pusaudžiem, kam ir laba valodas attīstība, tie ir uzdevumi, kas saistīti vairāk ar runāšanu, domu izteikšanu, stāstījuma veidošanu un mijiedarbību ar speciālistu.

Kā notiek pakalpojuma sniegšana?

Kopumā ir nepieciešamas trīs vizītes:

  1. Speciālists tiekas ar bērna/ pusaudža vecākiem/ aprūpētājiem un veic strukturēto interviju primārās informācijas iegūšanai.
  2. Tiek veikts ADOS-2 tests, uz kuru tiek aicināts bērns/ pusaudzis. Jāatzīmē, ka ADOS-2 testēšana maziem bērniem notiek vecāku klātbūtnē.
  3. Noslēdzošā tikšanās, kuras laikā vecāki/ aprūpētāji tiek iepazīstināti ar izpētes rezultātiem un saņem rakstisku atzinumu par veikto izpēti.

Kas jāņem vērā, plānojot pieteikšanos uz pakalpojuma saņemšanu?

Izpētes laikā NETIEK uzstādīta diagnoze. Testa rezultāti var norādīt uz to, ka bērnam ir autiskā spektra traucējumiem raksturīgi simptomi. ADOS-2 tests ir viens no izmeklējumiem, kas nepieciešams autisma diagnostikai. Gala diagnozi uzstāda ārsts psihiatrs.

Ko vēl ir svarīgi zināt, piesakoties pakalpojuma saņemšanai? 

  • Pakalpojums ir valsts apmaksāts pasākums;
  • Pieteikties pakalpojuma saņemšanai var, zvanot uz LMC poliklīnikas reģistratūru tel. nr.+371 65707093;
  • Strukturēto interviju un ADOS-2 testu veic klīniskā psiholoģe Vineta Čepule.

image